Podgorica, 31. Mart 2021.
Aktuelna vlast u Crnoj Gori ne samo da pokazuje nekompetentnost u svim oblastima, već je i politički potpuno nepismena. Pod uslovom da ne obmanjuju javnost! Neko ko se zaklinje da će raditi na što bržem pristupanju Crne Gore EU, očito niti zna, niti razumije što su demokratski standardi EU i ponaša se kao najrigidniji, populistički, nedemokratski, ekstremno desničarski režimi. Pokušaj da se direktno politički utiče na postavljenja u tužilačkoj organizaciji i pravosuđu je upravo odlika najnedemokratskijih režima i direktno u suprotnosti sa principima podjele vlasti, koja je alfa i omega svake demokratije. Umjesto da se dalje radi na finansijskoj i profesionalnoj nezavisnosti pravosuđa, ovi sljedbenici demagoškog populizma nalaze izgovor u otrcanim izgovorima da će tako biti efikasniji u borbi protiv kriminala. Tako se deklarišu kao nasljednici političkih procesa dvadesetih i tridesetih godina prošlog stoljeća u Italiji i Njemačkoj, kada su se nudili slični recepti „efikasnosti“. Svi nedemokratski režimi koriste iste floskule o efikasnosti, jer je jasno da su demokratski procesi složeniji i komplikovaniji od samovolje pojedinaca i uzurpacije vlasti.
Upravo ovakvi pritisci na pravosuđe, sijanje straha među tužiocima i sudijama za egzistenciju, proizvode situaciju u kojoj se stvara pravno nasilje i nesigurnost. Ustavni sud izbjegava da radi svoj posao i dozvoljava da se gomilaju protivustavna ponašanja, što će dovesti do situacije da se, zbog blagovremeno nedonešenih odluka, stvori pravni galimatijas. Počev sa protivustavnim obezbjeđenjem kvoruma „daljinskim putem“ na skupštinskom zasijedanju 28.XII 2020, iako Ustav izričito nalaže, član 91, da je obavezno fizičko prisustvo poslanika, što dovodi u pitanje niz zatim donešenih zakona i odluka.
Najnoviji pokušaj, o čemu bi takođe morao da se izjasni Ustavni sud, da se građanima Crne Gore sa privremenim boravkom u inostranstvu oduzme jedno od najosnovnijih ljudskih prava, garantovanih i Ustavom Crne Gore, da mogu da budu birani i da biraju, predstavlja vrhunac bezobrazluka i osionosti sadašnje vlasti Crne Gore. Biračko pravo štite međunarodne povelje kojih je potpisnik i Crna Gora, te taj pokušaj da se krše osnovna ljudska prava neće ostati bez odjeka pred međunarodnim sudovima. Već se sprema kolektivna tužba kojom će se tražiti odšteta od države Crne Gore za kršenje neprikosnovenosti biračkog prava. Kao što se ne može oduzeti biračko pravo diplomatskim predstavnicima Crne Gore u inostranstvu, tako se ne može ni građanima Crne Gore koji privremeno borave u stranim državama i ne ostvaruju u njima biračko pravo! Sličan je status i jednih i drugih!
Sa druge strane se pokušava onima koji imaju privremeni boravak u Crnoj Gori omogućiti da ostvaruju biračko pravo, iako je to u suprotnosti sa zakonima Crne Gore, koji propisuju dvogodišnji domicilni status kao uslov za ostvarenje biračkog prava. Tako se bezočno pokušava uticati na izbornu volju građana Crne Gore zloupotrebom dodjeljenih nerezidentnih statusa osoba sa privremenim boravkom u Crnoj Gori.
Na djelu je potpuna fašizacija crnogorskog društva u kojem prednjače političke partije vlasti i njeni predstavnici, sve više se i sve češće atakuje na civilni sektor i slobodu medija, prostački se, bez ikakvih argumenata, etiketiraju organizacije, mediji i ljudi. U tome prednjači tobože građanska URA, koja sve više i više liči na sektu koja je zabrazdila na put bez povratka, iako, vjerovatno, mnogi od njenih članova vide da je to put ka bespuću. Em su se udružili sa nacističkim partijama i pokretima, em se sami ponašaju kao rigidni, radikalni desničari, sa fašisoidnim vokabularom u obračunu sa neistomišljenicima, koje je opčinila vlast i moć. To što je sve veći i veći otpor građana bijedno se pokušava predstaviti kao mešetarenje DPS-a, iako je jasno da su građani ti koji traže od sadašnje opozicije da se ne ponašaju kao engleski lordovi dok prostakluk vija po Crnoj Gori i uništava ono malo civilizacijskog što je postignuto uz pomoć EU.
Napadati nevladine organizacije i medije koji se svim svojim potencijalom bore za Crnu Goru kao uređenu državu građanskog tipa, državu koja pripada zapadnoj civilizaciji i zapadnim vrijednostima, nazivati ih pogrdnim imenima sa pozicija vlasti, je vrhunac bezobrazluka i mjera pogubljenosti onih koji su se samo sticajem okolnosti, ne svojim zaslugama, našli na poziciji vlasti!
Crnogorski pokret